• Slide 01
 • Slide 02
 • Slide 03
 • Slide 04
 • Slide 05
 • Slide 06
 • Slide 07

euloga

Název projektu: Mapa není teritorium, aneb naše regiony očima mladé generace

Registrační číslo projektu: 22410120063

Náplň projektu:

Projekt počítal se zapojením 1 pedagoga a minimálně 4 studentů z každé vybrané školy (celkem 3 na každé straně hranice CZ-SK) a vytvoření interaktivní mapy s názvem „Těšínské Beskydy 2015 očima mladé generace“. V našem regionu se zapojilo gymnázium v Třinci a v Českém Těšíně a Obchodní akademie TRIA z Třince.

Aktivity projektu:

1. Propagační workshop – představení projektového záměru cílové skupině: studentům středních škol z Třince a Č. Těšína

Úlohou daného workshopu bylo rozdělení úloh, výběr a rozdělení lokalit pro zpracování, dohoda termínu a způsobu zpracování a formy výstupního materiálu (fotodokumentace, případně krátké videosnímky zachycující regionální specifika – tradice z pohledu mladých lidí). Workshop proběhl na 3 školách Těšínských Beskyd.

2. Zpracování informačního e-bulletinu – interaktivní mapy „Těšínské Beskydy očima mladé generace“

Cílem této aktivity bylo zpracovat informační e-bulletin z oblasti Těšínských Beskyd se zaměřením na kulturní skvosty, krásy, tradice a náměty na návštěvu míst a lokalit tak, jak to vidí mladí lidé. Na zpracování námětů pracovali studenti, kteří vyhledávali kulturní skvosty daného kraje, přičemž je zpracovali a zachycovali formou krátkých filmů a fotografií. V průběhu zpracování proběhly další 2 pracovní workshopy na všech školách k průběžnému sběru dat (fotografií, filmů a textových komentářů).

3. Propagační workshop „Tradice mého regionu z pohledu vícero generací“

– s cílem představit pohled mladých lidí na svůj region starší generaci formou veřejné akce pro aktivní seniory (např. v klubech seniorů atp.). Dále představit pohled mladých lidí na region a zároveň aktivně posbírat náměty a komentáře starších občanů na daný region. V kontrastu k pohledu mladých rozebrat vyjádření, pohledy a názory starší generace. V regionu Těšínských Beskyd proběhly 2 takovéto akce.

4. Společný pracovní workshop mladých lidí

- s cílem představení výstupů projektu, vzájemná prezentace a diskuze nad výstupy projektu. Aktivita byla realizována přímo v terénu a skládala se z návštěvy vybraných míst interaktivní mapy Těšínského Slezska, akce se zúčastnili čeští i slovenští zástupci. Aktivita byla dvoudenní s účastí 2 vybraných studentů z každé školy po obou stranách hranice (celkem 12). Na základě tohoto workshopu byla finalizována interaktivní mapa s názvem „Těšínské Beskydy 2015 očima mladé generace“.

5. Závěrečná konference

– závěrečné zhodnocení projektu realizované na území SR s účastí všech zapojených stran.

Mapu si můžete prohlédnout zde: http://mapa.euroschola.cz/

Pozvánka k valašskomeziříčské městské hře „Zachraň město – zklidni Maryšu!“

Problémy se mohou řešit všemi možnými způsoby. Jak asi víte, bratři Mrštíkové se naprosto nemazali s psychologickou pomocí a prostřednictvím Maryši sprovodili Vávru ze světa jedem do kafe. Také jste určitě slyšeli o tom, že si nešťastná travička trest odseděla tady u nás.

Co ale asi nevíte: podle posledních zpráv se Maryšin duch začal ozývat a vyhrožovat, že bude pekelně strašit. Bude na nás, abychom se společně pokusili Maryšina ducha zklidnit a město zachránit. Naše městská hra (za pomoc s jejím financováním velmi děkujeme OSF, konkrétněji Nadaci Karla Janečka a Fondu Otakara Motejla) se bude odehrávat ve čtyřech dnech, odpoledne 6.9, 13.9., 28.9. a 4.10. večer od 19.00, NICMÉNĚ LZE SE PŘIPOJIT I KDYKOLIV JINDY. Je určena pro rodinné či přátelské skupiny, které by měly čítat dvě a více osob. Nabídne Vám – věříme, že příjemné – strávení části čtyř víkendových odpolední, kdy se budou úkoly na různých stanovištích plnit na cca dvouhodinových (první bude kratší) herním plánem vymezených veršovaných vycházkách městech. Cílem bude udělat si čas podívat se na město z jiného úhlu, případně se něco dozvědět.

Pro hru budeme potřebovat herní plán, kterým je plán města. Budeme rádi, pokud nám s jeho výrobou pomůžete, např. formou výkresů. Nejlepší návrhy v různých věkových kategoriích oceníme a použijeme je pro samotné hraní. Můžete je donést do vinotéky Vínopolis na Mostní ulici, nebo je přinést na první hrací den, alternativně je lze naskenované poslat mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Začínáme hrát 6.9. odpoledne, instrukce budeme rozdávat cca od 14.00 do 17.00 v rámci Česko-slovenského multižánrového festivalu pro děti, který proběhne v zámeckém parku, rovněž budou 6.9. ve 14.00 umístěny na facebooku městské hry.   Abychom věděli, s jakou účastí můžeme počítat, prosíme o to, abyste nám poslali jméno Vaše týmu na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 6.9., nebo se přihlaste do facebookové skupiny Městská hra Valmez. Je možno udělat i oboje :o)

Pokud nepřijdete na multižánrový festival či nebudeme mít čas řešit úkoly o víkendu, vůbec to nevadí. Stáhněte si úkoly (budou čtyři a budou publikovány v týdenních intervalech do konce září) z našeho webu a doručte výsledky na výše uvedený mail či facebook.

Důležité upozornění: při plnění úkolů se bude fotit, proto sebou vezměte foťák, pokud jej nemáte na telefonu.

Těšíme se na setkání při hře

Za tým organizátorů

Hynek Böhm

 

Název projektu: Vzdělávání na venkově na Moravě a Slezsku

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.1.00/50.0185

Projekt byl realizován v letech 2014 - 2015 v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Hlavní obsah projektu: Projekt byl zaměřen na rozvoj dalšího neformálního vzdělávání dospělých na venkově a jejich motivace k celoživotnímu učení. Klíčové aktivity projektu zahrnovaly vzdělávání v oblasti občansko-právní gramotnosti, finanční gramotnosti, PC gramotnosti, podnikatelské gramotnosti a spotřebitelské gramotnosti.

Cílová skupina: Ekonomicky aktivní obyvatelé obcí do 2 tisíc obyvatel v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském, Královohradeckém kraji a kraji Vysočina.

 

 

 

 

 

loga-poznejme-prihranici

FOND MIKROPROJEKTŮ

Název projektu: Poznejme příhraničí všemi smysly

Registrační číslo projektu: CZ/FMP.16/0401

Popis projektu:

Cílem projektu byl rozvoj a propagace cestovního ruchu v příhraničním území. V rámci projektu jsme zrealizovali 5 aktivit, které se vzájemně doplňovaly a prolínaly. Hlavní myšlenkou bylo nabídnout pestrou škálu možností, jak příhraniční region poznat. Proto jsme vybrali koncept všech pěti smyslů člověka, kterými poznáváme okolní svět. Všechny níže uvedené akce byly snahou o netradiční způsob propagace příhraničního regionu a jeho krás a oslovení co nejširšího spektra turistů z Česka a Slovenska.

Hlavní projektové aktivity:

 1.  Poznáváme vůni a léčivou sílu příhraničí – poznáváme, sbíráme a ochutnáváme tradiční bylinky příhraničí - čich
 2.  Poznáváme a sdílíme krásy příhraničí – prázdninová fotografická soutěž s následnou putovní výstavou fotografií - zrak
 3.  Přes hranici na kole – poznávání cyklostezek ČS příhraničí - hmat
 4.  Česko-slovenské muzicírování – společný koncert amatérských hudebníků z Česka a Slovenska na turisticky zajímavém místě    příhraničí – 1 koncert na vybraném turisticky atraktivním místě na Slovensku - sluch
 5.  Karneval chutí příhraničí – gastronomický festival české a slovenské kuchyně se soutěží „O plechového gorola“. Pořádán na turisticky zajímavém místě, tentokrát po změnu v Česku – chuť

 

Klíčovým aspektem projektu byla dobrá propagace, a to především za hranicí, protože toto vnímáme jako hlavní slabinu při organizaci stávajících kulturních a turistických akcí v příhraničí, kdy je propagace realizována pouze na území státu, ve kterém se akce koná. Hlavním výsledkem projektu pak bylo především zvýšení povědomí turistů o příhraniční turistické infrastruktuře a zajímavostech, což ve středně a dlouhodobém horizontu povede k větší návštěvnosti atrakcí, prodloužení průměrné délky pobytu turistů a větší ekonomické prosperitě příhraničí.

Víš co jíš?

Tímto sloganem byl nazván třídenní integrační workshop pro vybrané žáky a učitele několika škol z Třince a Čadce v rámci projektu ECOnnection. Tento projekt financuje Evropská unie z Operačního programu Slovensko-Česká republika. Již třetím rokem je jeho realizátorem Institut EuroSchola z Třince a to s cílem podpořit proekologické postoje a chování dětí a mládeže formou zážitkové pedagogiky.

Na intenzivním workshopu měli žáci možnost prostřednictvím nejrůznějších aktivit bourat interkulturní bariéry, navazovat nová přátelství a užívat si krásného prostředí areálu Sudopark v Klokočově na Slovensku. Při vaření jídel, jejichž ingredience si museli vybojovat v týmových aktivitách s ekologickým podtextem, poznali, že nic není zadarmo a jídlo, které si uvařili spolu s instruktory, není samozřejmostí pro téměř miliardu lidí na světě, kteří ještě ve 21. století stále trpí hladem. Během workshopu se jeho účastníci naučili poznávat přírodniny a ocenit jejich hodnotu, dozvěděli se něco o tom, co jíme a jak dlouhou trasu musí jídlo urazit, než se dostane na náš talíř a jak to ovlivňuje životní prostředí kolem nás. Zjistili, co znamenají pojmy jako je Fair-trade,GMO či ekologické zemědělství a dověděli se, kolik různých látek se nachází v našich jídlech pod názvy ochucovadla, barviva, stabilizátory aj.

Díky práci a nadšení lektorů a dobrovolníků ze vzdělávací organizace Institut EuroSchola z české strany, slovenského Kericu a učitelů se podařilo s žáky vytvořit úžasnou atmosféru, ve které je velmi přirozené učit se a poznávat nové věci během pohybových či více intelektuálních aktivit. Důležitá však byla také spolupráce česko-slovenských týmů žáků, bez které by nevznikly krásné vzpomínky a pochoutky jako jsou pirožky, pizza, kostarické Galo pinto a různé jiné sladké či slané pochutiny. Večerní koupání ve venkovních vyhřátých sudech s okolní teplotou kolem -12stupňů Celsia bylo již jen třešničkou na dortu třídenního multikulturního, ekologického a vzdělávacího workshopu.