• Slide 01
  • Slide 02
  • Slide 03
  • Slide 04
  • Slide 05
  • Slide 06
  • Slide 07

Víš co jíš?

Tímto sloganem byl nazván třídenní integrační workshop pro vybrané žáky a učitele několika škol z Třince a Čadce v rámci projektu ECOnnection. Tento projekt financuje Evropská unie z Operačního programu Slovensko-Česká republika. Již třetím rokem je jeho realizátorem Institut EuroSchola z Třince a to s cílem podpořit proekologické postoje a chování dětí a mládeže formou zážitkové pedagogiky.

Na intenzivním workshopu měli žáci možnost prostřednictvím nejrůznějších aktivit bourat interkulturní bariéry, navazovat nová přátelství a užívat si krásného prostředí areálu Sudopark v Klokočově na Slovensku. Při vaření jídel, jejichž ingredience si museli vybojovat v týmových aktivitách s ekologickým podtextem, poznali, že nic není zadarmo a jídlo, které si uvařili spolu s instruktory, není samozřejmostí pro téměř miliardu lidí na světě, kteří ještě ve 21. století stále trpí hladem. Během workshopu se jeho účastníci naučili poznávat přírodniny a ocenit jejich hodnotu, dozvěděli se něco o tom, co jíme a jak dlouhou trasu musí jídlo urazit, než se dostane na náš talíř a jak to ovlivňuje životní prostředí kolem nás. Zjistili, co znamenají pojmy jako je Fair-trade,GMO či ekologické zemědělství a dověděli se, kolik různých látek se nachází v našich jídlech pod názvy ochucovadla, barviva, stabilizátory aj.

Díky práci a nadšení lektorů a dobrovolníků ze vzdělávací organizace Institut EuroSchola z české strany, slovenského Kericu a učitelů se podařilo s žáky vytvořit úžasnou atmosféru, ve které je velmi přirozené učit se a poznávat nové věci během pohybových či více intelektuálních aktivit. Důležitá však byla také spolupráce česko-slovenských týmů žáků, bez které by nevznikly krásné vzpomínky a pochoutky jako jsou pirožky, pizza, kostarické Galo pinto a různé jiné sladké či slané pochutiny. Večerní koupání ve venkovních vyhřátých sudech s okolní teplotou kolem -12stupňů Celsia bylo již jen třešničkou na dortu třídenního multikulturního, ekologického a vzdělávacího workshopu.